Hon na čarodějnice
aneb kouření škodí zdraví a způsobuje rakovinu…
předem chci upozornit, že jsem tento článek poprvé publikoval již v roce 2009, jde tedy o re-publikaci, ale s ohledem na stále narůstající tlak na kuřáky si jej dovolím zveřejnit znovu.
Otevřete noviny, pustíte rádio či televizi, odevšad se na vás vyhrnou reklamy na všechny ty „Nicorette“ přípravky, které vás „údajně“ zbaví závislosti na nikotinu a „budete moderní“, tedy „IN“ jak se dnes světově říká.
Houbeles, žádné závislosti vás „Nicorette“ přípravky nezbaví.
Buď chcete, a nebo musíte s kouřením přestat a pak toho necháte ze dne na den, nebo budete kouřit dál.
Případně své tělo začnete oblbovat „Nicorette šidítky“ (inhalátory, náplastmi, e-cigaretami a dalšími blbostmi).
Takže, souputníci nekuřáci…
Klidně se obořte na někoho, kdo kradmo jako učeň kouří někde stranou na autobusové zastávce.
A pak…, pak se hrdě nadechněte výfukových plynů z projíždějících náklaďáků.
Dali jste tomu kuřákovi řádně za vyučenou…
Nebo můžete číst dál, a zamyslet se nad oním „honem“, který je na kuřáky pořádán…
Evropané se poprvé seznámili s tabákem v roce 1492, když Kolumbus a jeho společník výzkumník Rodriguo de Jerez poprvé viděli kouřit kubánské domorodce. Ještě týž den si de Jerez poprvé zabafal a shledal kouření velice uvolňujícím, přesně tak, jak ho místní ujišťovali. To byla důležitá událost, protože Rodriguo de Jerez odhalil to co kubánští a domorodí Američané věděli už po staletí: že kouření doutníků a cigaret je nejen relaxační, ale kromě toho léčí kašel a další lehká onemocnění. Rodriguo de Jerez, který si po návratu domů okázale zapálil doutník na ulici byl okamžitě zatčen a tři léta vězněn zděšenou španělskou Inkvizicí. De Jerez se vlastně stal první obětí protikuřácké lobby.
Během méně než jednoho století se kouření stalo velmi oblíbeným a v celé Evropě přijímaným společenským zvykem a z kolonií byly dováženy tisíce tun tabáku k uspokojení rostoucí poptávky. Stále víc spisovatelů velebilo tabák jako univerzální lék na různé lidské choroby. Počátkem 20. století kouřil téměř každý druhý člověk, ale výskyt rakoviny plic zůstal na nízké, téměř nepodchytitelné úrovni.
Pak ovšem 16. června 1945 došlo k děsivé kataklyzmatické události, která se nakonec stala příčinou toho, proč západní vlády navždy překroutily představu o kouření.